Obuwie dla lekarzy i personelu medycznego- jakie powinno być?

obuwie medyczne

W wielu zawodach konieczne jest odpowiednio dobrane obuwie, które zapewnia zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo. Ten element stroju jest niezwykle ważny między innymi w pracy lekarzy i personelu medycznego. Wielogodzinne dyżury i kilometry pokonywane każdego dnia na szpitalnych korytarzach, stanowią duże obciążenie dla stóp i kręgosłupa. W związku z tym obuwie medyczne musi być wygodne, odpowiednio wyprofilowane i zapewniające podparcie dla stóp w newralgicznych miejscach. Buty dedykowane personelowi ochrony zdrowia, powinny być również wykonane z najlepszej jakości materiałów. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze obuwia medycznego?

Dlaczego wybór odpowiedniego obuwia medycznego jest taki ważny?

Profesjonalne obuwie przeznaczone dla osób pracujących w ochronie zdrowia, dostosowane jest do panujących w szpitalach i przychodniach warunków. Praca lekarza, pielęgniarki czy innych osób pracujących w takich placówkach, wymaga praktycznie ciągłego chodzenia. Źle dobrane obuwie może prowadzić nie tylko do powstawania odcisków i obtarć, ale w dłuższej perspektywie również do nadmiernego obciążenia kręgosłupa, co skutkować może dolegliwościami bólowymi i zwyrodnieniami. W związku z tym buty dla lekarzy w pierwszej kolejności powinny zapewniać utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Warto więc zwrócić uwagę na modele o specjalnie wyprofilowanej wkładce, która odciąży stawy i ułatwi zachowanie właściwej pozycji kręgosłupa. Co więcej, buty medyczne powinny zapewnić bezpieczeństwo w miejscu pracy. W tym wypadku chodzi o wyeliminowanie czynników ryzyka np. poślizgnięcia. Obuwie medyczne powinno zatem być wyposażone w antypoślizgowe podeszwy.

Najważniejsze cechy obuwia medycznego

Obuwie sanitarne musi cechować się wygodą, stabilnością i odpowiednią amortyzacją. Dzięki tym cechom wielogodzinne marsze, czy też praca z pozycji stojącej, która jest charakterystyczna dla zawodów związanych z medycyną, będzie mniej obciążająca i męcząca. Odpowiednie ułożenie stopy, dzięki miękkiej i dopasowującej się do krzywizn stopy wyściółce, zapewnia niesamowity komfort i chroni między innymi pięty przed bólem związanym z dużym obciążeniem. Oprócz tego buty powinny gwarantować stopom odpowiedni poziom wentylacji. Ciekawym rozwiązaniem są podszewki z mikrofibry w obuwiu marki Piumetta. Zastosowanie tego materiału niweluje ryzyko wystąpienia alergii, odparzeń i otarć. Co więcej, wkładki tego typu świetnie wchłaniają wilgoć, co zapobiega namnażaniu drobnoustrojów i powstawaniu nieprzyjemnych zapachów.

Wygodne buty do pracy szpitalu muszą być również łatwe w czyszczeniu. Kontakt z płynami ustrojowymi i różnego rodzaju środkami medycznymi w pracy lekarza i pielęgniarki to codzienność. Dlatego też buty powinny być wykonane tak, by ich czyszczenie było proste i szybkie. Nie możemy również zapominać o wyglądzie. Obuwie medyczne nie musi być białe. Miłośnicy kolorów znajdą coś dla siebie w ofercie obuwia firmy Julex. Oprócz standardowych kolorów, jak biały czy czarny, dostępne są również modele niebieskie i zielone.

obuwie dla lekarzy

Przegląd modeli obuwia medycznego

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli butów medycznych. Bogata oferta obuwia skierowanego do osób pracujących w szpitalach, pozwala na wybór wśród zróżnicowanych fasonów, kolorów i rodzajów butów. Jednymi z najpopularniejszych modeli są klapki, które są wyposażone zazwyczaj w delikatny obcas, co ułatwia utrzymanie właściwej postawy. Na szpitalnych korytarzach często zobaczyć można zabudowane saboty, które wykonane są z lekkiego drewna lub tworzyw odpornych na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Buty na niskim obcasie z wyprofilowaną wyściółką zapewniają komfort i bezpieczeństwo.

Specyficzne warunki pracy, z jakimi spotykają się pracownicy ochrony zdrowia na sali operacyjnej, wymagają zastosowania specjalnego obuwia. Buty operacyjne muszą być wykonane z tworzyw odpornych na sterylizację w temperaturze 134 °C. Obuwie tego typu, jak np. obuwie operacyjne Rosato, często wyposażone jest też w profilowaną wkładkę masującą i system antystatyczny, co ma zapewnić komfort i dostosowanie do sterylnych warunków panujących na sali operacyjnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj