Wygodne i stylowe buty, to podstawa każdej aktywności fizycznej. Bieganie, piłka nożna, siatkówka – mężczyźni kochają takie dyscypliny, z wielkim zapałem podchodząc do trenowania. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że każda z tych trzech propozycji wymaga użycia innego rodzaju obuwia. To co powinno je łączyć, to duża wytrzymałość i odporność na zabrudzenia.
Jakie buty do biegania męskie będą najlepsze?
Aby zdać sobie sprawę ze znaczenia doboru odpowiedniego obuwia, należy wspomnieć o jednej rzeczy. Podczas biegu stopa uderza w podłoże z siłą 10-krotnie większą niż masa ciała człowieka. Dobre buty do biegania męskie muszą zapewnić nogom odpowiednią ochronę.
Decydując się na wybór obuwia do biegania, należy pod uwagę wziąć kilka czynników:
- rodzaj nawierzchni, na której biegamy najczęściej – beton, asfalt lub ubite parkowe ścieżki. Na tej podstawie możemy wybrać odpowiedni poziom elastyczności podeszwy z dobrym poziomem amortyzacji;
- ilość i długość treningów – jest to ważne w szczególności dla amatorów, którzy jeszcze nie znają prawidłowej techniki biegu. Ważne jest również prawidłowe określenie dropu, czyli różnicy występującej pomiędzy wysokością pięty i śródstopia. Optymalna wartość będzie w stanie zapewnić większą stabilność;
- typ biegania – w zależności od typu biegania, możemy spotkać: buty treningowe (do codziennych treningów), buty treningowo-startowe (połączenie codziennych treningów z możliwością zachowania odpowiedniej dynamiki), buty startowe (używane tylko i wyłącznie przy okazji startów w imprezach, gdzie bije się życiowe rekordy);
- waga biegacza – im jest ona większa, tym lepsza powinna być amortyzacja w butach do biegania;
- właściwy rozmiar butów – dla biegaczy ważne jest to, aby dobrać większy rozmiar niż to bywa w przypadku tradycyjnego modelu obuwia. Minimum to 0,5 cm więcej. Dla długodystansowców takim minimum jest 1 cm.
Biorąc pod uwagę te kilka czynników, będzie można wybrać buty do biegania męskie, które będą spełniały wymagania postawione wobec nich przez biegacza.
Jakie buty do siatkówki męskie wybrać?
Osoby, które twierdzą, że istnieje coś takiego jak uniwersalne obuwie sportowe, są w dużym błędzie. Dowodem jest na to m.in. siatkówka, czyli sport, gdzie buty do biegania lub uniwersalne obuwie sportowe, nie będą miały racji bytu. Uprawianie tej męczącej, ale satysfakcjonującej dyscypliny sportowej, wymaga doboru butów do siatkówki z odpowiednią podeszwą, zapewniającą nie tylko maksimum przyczepności podczas startu, ale także możliwości wykonywania wyskoków i dobrego hamownia.
Buty do siatkówki męskie powinny wyróżniać się kilkoma cechami, a amortyzacja w tym wszystkim gra najważniejszą rolę. Dzięki temu nie trzeba będzie obawiać się tego, że podczas lądowania, stopy wykrzywią się pod nieprawidłowym kątem. Z drugiej jednak strony, duża amortyzacja w butach do siatkówki wpływa na zwiększenie wagi obuwia – co może stanowić przeszkodę, jeżeli chodzi o zapewnienie swobodnego trybu gry. Należy więc połączyć lekkość buta z podstawowym poziomem amortyzacji. Ważnym aspektem jest także możliwość zapewnienia odpowiedniego poziomu stabilizacji. Tak, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji.
Jak dobrać buty piłkarskie męskie?
Podstawowym kryterium, jeżeli chodzi o buty piłkarskie męskie, jest rodzaj nawierzchni, na którym gramy w piłkę.
W przypadku boisk trawiastych, najczęściej spotykanym produktem, są buty typu „korki”, które nazywane są także popularnie lankami. Gumowe korki zapewniają lepszą przyczepność na murawie. Nieco lepszą propozycją mogą być wkręty, jakie wykonane są z metalu, zapewniające nieco stabilniejszą pozycję, w szczególności, jeżeli mowa jest o murawie, która jest mokra i utrudniająca utrzymanie prawidłowej pozycji podczas treningu.
Na halę dedykowane są buty wykonane ze skóry lub z materiałów syntetycznych, zapewniające stopom dobrą cyrkulację powietrza. Liczy się jednak przede wszystkim podeszwa, która powinna mieć delikatny bieżnik. To dzięki niej będzie można zapewnić sobie maksymalny poziom tarcia, jednocześnie eliminując ryzyko poślizgnięcia się. Na halę korki nie nadają się kompletnie, ponieważ nie ma tu konieczności zapewnienia lepszej przyczepności. Takie buty należy pozostawić na boiska zewnętrzne, gdzie ma się do czynienia z naturalną powierzchnią.