Zalety nordic walkingu dla zdrowia i kondycji

Dbanie o kondycję to podstawa, by utrzymać swoje ciało w zdrowiu przez wiele lat. Osiągnąć ten stan można na wiele sposobów, a jedną z nich jest nordic walking. Coraz większą popularność w naszym kraju zdobywają kijki do nordic walking, a widok spacerujących z nimi ludzi nie należy do rzadkości. W dalszej części artykułu dowiesz się, czy warto uprawiać nordic walking i poznasz bliżej ten rodzaj aktywności fizycznej.

  • Nordic walking – czym jest?
  • Zalety dla zdrowia nordic walkingu
  • Kije nordic walking jako sposób na dobre samopoczucie
  • Dobre kijki do nordic walking – jakie wybrać?

Nordic walking – czym jest?

Nordic walking jest specjalną techniką chodzenia, rozwijającą nie tylko dolne partie ciała, ale także górne. Dzieje się to ze względu na zaangażowanie rąk dzięki odpowiednim kijom, które stosowane są do zachowania prawidłowej techniki marszu. Źródłem tej formy aktywności jest specjalnie opracowany plan treningowy dla narciarzy biegowych. Biorąc udział w marszu z zastosowaniem kijów, byli oni w stanie ćwiczyć swój sport bez względu na porę roku.

Zalety dla zdrowia nordic walkingu

Główną zaletą nordic walkingu to możliwość zadbania o zdrowie i kondycję niskim kosztem. Kijki do nordic walking to jedyne, czego tak naprawdę potrzeba, by zacząć trenować. Jest to aktywność dostępna dla każdego, bez względu na jego wiek i stan fizyczny. Z tego też powodu, nordic walking jest niezwykle popularny wśród emerytów i osób, które nie mogą uprawiać intensywnego wysiłku.

Co więcej, regularne uprawianie nordic walking bezpośrednio przekłada się na nasze zdrowie. Angażowanie górnych części ciała w trakcie marszu umożliwia zwiększenie możliwości poboru tlenu, przez co zwiększa się wydolność tlenowa organizmu. Do tego, marsz taki charakteryzuje się większym spalaniem kalorii, przez co idealnie nadaje się on dla osób chcących zadbać o swoją sylwetkę.

Nordic walking jest doskonałym treningiem cardio, który skutkuje bardzo pozytywnym oddziaływaniem na układ krwionośny. Dzięki takiej aktywności zadbamy o silne i zdrowie serce, co jest zalecane zwłaszcza u osób starszych.

Kije nordic walking jako sposób na dobre samopoczucie

Wraz z dobrą formą fizyczną przychodzi dobra forma psychiczna. Nordic walking jest doskonałym sposobem na poprawę naszego samopoczucia i przegonienie złych myśli. Kije do nordic walking i stosowanie ich zwiększa aktywność fizyczną, co powoduje wyrzut endorfin, które odpowiedzialne są za dobry nastrój.

Warto też wspomnieć, że ten rodzaj aktywności odbywa się każdorazowo na świeżym powietrzu, co pozwala na niezwykły kontakt z naturą. Kije nordic walking można zabrać ze sobą wszędzie – można z nimi uprawiać chodzenie po górach bądź lasach. Dzięki temu będziemy mogli się wyciszyć i powrócić do psychicznej harmonii.

Warto więc podjąć trening chodzenia z kijkami nordic walking nie tylko ze względu na kondycję fizyczną, ale również dla zdrowia psychicznego.

Dobre kijki do nordic walking – jakie wybrać?

Wybierając kije, musimy się upewnić, że nie są to kije trekkingowe a sprzęt do nordic walkingu. Te pierwsze spełniają zupełnie inną funkcję i nie będą się nadawać do tej aktywności.

Profesjonalne kije wykonane są z jednego z trzech rodzajów materiałów:

  • aluminium
  • włókna węglowego
  • włókna szklanego

Najlepszą opcją jest włókno węglowe, ze względu na swoją lekkość i sztywność, jednak są to też najdroższe kije do nordic walking. Jedynym rodzajem kijów, których nie powinniśmy stosować, to kije metalowe. Najważniejszą rzeczą, którą musimy mieć na uwadze wybierając kijki, to ich długość. Pamiętajmy, że wzięte do dłoni kijki nordic walking powinny sprawić, że zgięcie w łokcie będzie miało 90 stopni. Jest to najważniejszy aspekt i tym powinniśmy się kierować, decydując się na zakup.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj