W czym jest najwięcej białka? Białko roślinne a zwierzęce

Co to jest Białko?

Trenując na siłowni, czy to w domowych warunkach, prędzej czy później usłyszymy o magicznym składniku, bez którego mięśnie nie urosną. Chodzi tutaj oczywiście o białko. Co to jest białko? W czym jest najwięcej białka? Które wybrać, czyli białko roślinne a zwierzęce? Białko to jeden z trzech makroskładników. Jest podstawowym budulcem mięśni, kości, skóry i paznokci. Dostarcza organizmowi energii, a także pełni udział w przemianach metabolicznych, w wytwarzaniu hormonów i enzymów i przekazywaniu impulsów nerwowych. Białko składa się z aminokwasów, które możemy podzielić na dwie grupy: endogenne- takie, które nasz organizm potrafi sobie wytworzyć sobie sam, oraz egzogenne czyli takie, które trzeba dostarczyć z zewnątrz. Bez odpowiedniej podaży białka organizm nie będzie poprawnie funkcjonował. Przyjęło się, że dla osób aktywnych fizycznie, odpowiednia ilość spożywanego dziennie białka to od 1,6g do 2,2g na kilogram masy ciała. Sprawdź, jakie jest najlepsze białko!

W czym jest najwięcej białka?

Białko jest dostępne praktycznie w każdym produkcie. W jednym jest go mniej w innym więcej. W czym jest najwięcej białka? Dużą ilość protein można znaleźć w mięsie, mleku, produktach pochodzenia mlecznego, jajach, rybach, roślinach strączkowych i zbożach. Ale czy każde źródło białka jest tak samo dobre? No właśnie nie do końca. Białka możemy podzielić na pełnowartościowe oraz niepełnowartościowe.

  • Pełnowartościowe– to takie, które zawierają wszystkie aminokwasy, w odpowiednich proporcjach, by wspomagać rozwój naszego organizmu,
  • Niepełnowartościowe– czyli takie, które zawierają za mało bądź wcale któregoś z aminokwasów.

To teraz, które wybrać? Najłatwiej będzie podzielić proteiny na źródło ich pochodzenia. Białko pochodzenia zwierzęcego jest białkiem pełnowartościowym, a białko roślinne, niepełnowartościowe.

Białko roślinne a zwierzęce

Zdecydowanie najlepszym źródłem białka jest mięso i produkty pochodzenia odzwierzęcego głównie chudy drób, wołowina, ryby, jaja, mleko i produkty, które z niego powstają. W tym przypadku mamy pewność, że białko w 100 procentach zostanie wykorzystane przez nasz organizm. Zawiera ono pełen aminogram w odpowiednich proporcjach, najbardziej zbliżony do białka ludzkiego.

No a co jeśli ktoś nie je mięsa? Produkty roślinne również zawierają białko, bardzo dobrym jego źródłem są: rośliny strączkowe (fasola, groch, soczewica, ciecierzyca, soja), wszelkiego rodzaju orzechy i pestki ( nerkowce, orzeszki ziemne, pestki dyni, słonecznik, migdały), oraz zboża (pszenica, żyto, ryż, komosa ryżowa, amarantus). Niestety są to źródła protein, które nie są w pełni wartościowe. Aby organizm czerpał z nich pełny pożytek, musimy je ze sobą łączyć bądź dostarczać w większych ilościach. Przy diecie roślinnej dobrą opcją jest dodatkowa suplementacja leucyny, ponieważ jak pokazują badania, białko roślinne często jest ubogie w ten aminokwas. 

1 KOMENTARZ

  1. Mimo że mam ustaloną specjalną dietę, to dodatkowo piję białko. Oczywiście najpierw skonsultowałem z trenerem odżywiania czy w ogóle powinienem przyjmować dodatkową porcję

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj