Gotu kola – poznaj jej prozdrowotne właściwości

Gotu kola to naturalny suplement wytwarzany z wąkroty azjatyckiej, czyli rośliny naturalnie rosnącej na podmokłych terenach w ciepłym klimacie. Z jej liści i łodyg pozyskuje się ekstrakt o charakterystycznym dla adaptogenów działaniu na ludzki organizm. Adaptogeny to nietoksyczne rośliny, które są w stanie obniżyć odczuwany stres, działać uspokajająco, a nawet poprawić nieco wydolność całego ciała na różne sposoby. W jaki sposób działa gotu kola? Jej właściwości można podzielić na te, które mają znaczenie dla umysłu i wpływające głównie na kondycję fizyczną.

Gotu kola jako naturalne wsparcie umysłu

Gotu kola znana jest przede wszystkim ze swojego działania uspokajającego, które zaobserwować można niedługo po jej przyjęciu. Suplement może pomóc w obniżeniu poziomu odczuwanego stresu, a także pozbyciu się lęków. Dzięki temu bywa używany jako wsparcie dla osób, którym trudno się zrelaksować, czy tych, które przez dłuższy czas mierzą się z kiepskim samopoczuciem i nawracającymi zmartwieniami.

Ze względu na swoje działanie uspokajające, gotu kola bywa wykorzystywana jako wsparcie w terapii bezsenności. Z jednej strony może nieco ułatwić wyciszenie się przed snem i zaśnięcie, z drugiej – wydłużyć czas całego snu. Dodatkowo gotu kola zmniejsza odczuwane zmęczenie, w tym nie tylko fizyczne, ale także i mentalne.

Suplementy z gotu kola bywają polecane również jako środki pomocne w poprawie koncentracji, pamięci, czy nawet czasu reakcji. Chociaż efekty na tym polu są delikatne i oceniane subiektywnie, rzeczywiście środek ten sprawdza się jako wsparcie na przykład podczas trudnego okresu w pracy zawodowej albo egzaminów na uczelni wyższej, które wymagają długiej nauki.

Działanie gotu kola na zdrowie organizmu

Chociaż gotu kola, podobnie jak większość adaptagenów, polecana i znana jest głównie ze względu na swoje pozytywne działanie na ludzki umysł, na tym nie kończą się właściwości tej rośliny. Jak przedstawiono w artykule pod adresem https://biohacki.pl/gotu-kola-wakrotka-azjatycka-wlasciwosci-dzialanie-i-efekty, wąkrota azjatycka ma także pozytywny wpływ na kondycję organizmu głównie przez usprawnienie krążenia, poprawę kondycji skóry, czy nawet przyspieszenie leczenia blizn.

Gotu kola nieco poprawia krążenie krwi w całym ciele, co pozytywnie wpływa na dotlenienie organizmu i zmniejszenie pojawiających się obrzęków. Stosowanie tego naturalnego środka bywa wskazane przy niewydolności żylnej, przy której może stać się efektywnym wsparciem leczenia.

Poprzez hamowanie rozpadu kolagenu w skórze i jednoczesną stymulację do tworzenia tkanki bliznowatej, gotu kola przyspiesza gojenie się ran. Warto pamiętać, że kolagen odpowiada bezpośrednio za elastyczność skóry, przez co suplement ten wpływa pozytywnie także i na tę kwestię. Dodatkowo, ponieważ wykazuje on działanie przeciwutleniające, może minimalizować szkodliwy wpływ promieni słonecznych na skórę i spowalniać jej starzenie się.

Co ważne, chociaż efekty działania gotu koli na umysł, takie jak uspokojenie czy senność, mogą być zauważalne niemalże natychmiast po przyjęciu tego środka, na poprawę kondycji skóry czy krążenia warto zaczekać nieco dłużej. Żeby zauważyć pierwsze efekty, należy stosować gotu kolę przynajmniej przez kilka miesięcy. Zazwyczaj radzi się przyjmować suplement wraz z kolacją – dobrze wchłania się on wraz z posiłkiem, a przez swoje działanie uspokajające ułatwi wieczorne zaśnięcie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj