Staw skokowy jest niezbędny człowiekowi do swobodnego poruszania się, a jednocześnie jest niezwykle czuły na wszelkie urazy. Może ulegać stłuczeniu, skręceniu, zwichnięciu czy nawet złamaniu, sprawiając przy tym dużo bólu i ograniczając codzienną aktywność. Mimo swoich niewielkich rozmiarów budowa stawu skokowego jest naprawdę skomplikowana i obejmuje aż 5 kości: piszczelową, strzałkową, skokową, piętową i łódkowatą. Jedną z podstawowych metod diagnostyki uszkodzeń stawu skokowego jest ultrasonografia. Kiedy warto wykonać to badanie? Jakie zmiany może ono wykazać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście!
Co możemy zobaczyć podczas badania USG stawu skokowego?
Badanie ultrasonograficzne jest nieocenioną pomocą w lokalizowaniu i diagnozowaniu chorób stawu skokowego. Pomaga w wyborze metody leczenia i rehabilitacji. Za pomocą USG badający może zobrazować:
- powierzchnie stawowe ‒ obecność chrząstki stawowej, zmian zwyrodnieniowych;
- torebkę stawową ‒ jej ciągłość, obecność ciał obcych, nadmiaru płynu stawowego;
- więzadła i ścięgna ‒ ciągłość, stany zapalne, patologie w budowie;
- mięśnie ‒ ich prawidłową aktywność, urazy;
- nerwy ‒ ich ciągłość lub uszkodzenia;
- naczynia krwionośne ‒ dzięki obrazowaniu dopplerowskiemu możliwa jest ocena przepływu krwi;
- kości i ich ewentualne złamania.
Rola USG w diagnozowaniu chorób stawu skokowego
Wykorzystując ultrasonografię stawu skokowego doświadczony lekarz może rozpoznać następujące schorzenia:
- przeciążenie;
- skręcenie, zwichnięcie i złamanie stawu skokowego;
- zapalenie ścięgien;
- zapalenie pochewek ścięgnistych;
- urazy ścięgien i więzadeł, w tym ścięgna Achillesa;
- choroby reumatologiczne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów lub zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa;
- dna moczanowa i choroby związane z odkładaniem się kryształów pirofosforanu wapniowego;
- choroba zwyrodnieniowa.
Jak przebiega USG stawu skokowego?
USG stawu skokowego jest badaniem bezbolesnym, krótkim i nieinwazyjnym. Co istotne, nie naraża pacjenta na promieniowanie rentgenowskie, dlatego w razie potrzeby można je powtarzać nawet kilkukrotnie. Badanie to nie wymaga również specjalnego przygotowania. Podczas badania lekarz nakłada niewielką ilość żelu na głowicę ultrasonograficzną, którą następnie przykłada do kostki ‒ najpierw po bokach, następnie z przodu i z tyłu, uwidaczniając po kolei wszystkie struktury stawu. Ultrasonografię stawu skokowego można wykonywać, zarówno w spoczynku, jak i w ruchu. Wówczas lekarz poprosi pacjenta o wykonanie konkretnych ruchów, co pozwoli mu sprawdzić, czy poszczególne elementy stawu prawidłowo odgrywają swoją rolę. Po zakończeniu badania, pacjent otrzyma kilka zdjęć przedstawiających najważniejsze struktury bądź uwidaczniających zdiagnozowaną patologię, wraz z dokładnym opisem badania.