Kolarstwo to sport, który łączy w sobie zarówno aspekty rywalizacji sportowej jak i pasji do jazdy na rowerze. Dla wielu ludzi stanowi to nie tylko formę rekreacji, ale także styl życia, który łączy ich ze społecznością kolarstwa na całym świecie. Amatorzy kolarstwa często czerpią radość z pokonywania różnych tras, eksplorowania nowych miejsc i obcowania z naturą podczas jazdy. Co więcej, udział w grupowych przejażdżkach, zawody i spotkania z innymi miłośnikami tego sportu tworzą silną społeczność. Czy warto uprawić tą z jednej strony wymagającą, z drugiej fascynującą dyscyplinę? Tak, ale musisz być gotowy na wiele poświęceń i zaangażować się w to całym sercem.
Kolarstwo górskie czy szosowe?
Kolarstwo cross country (XC) często nazwane po prostu kolarstwem górskim to jedna z dziedzin mountain bike’u (MTB), która obejmuje ściganie się na różnorodnych trasach terenowych, takich jak leśne ścieżki, szlaki górskie, czy też trasy z naturalnymi przeszkodami. Warto dodać, iż niejednokrotnie utrudnione trasy cross country są wzbogacone w sekcje techniczne, takie jak korzenie, kamienie, zjazdy i podjazdy zawężające miłośników tego sportu do tych, którzy wykazują wysoką sprawność i umiejętność pokonywania przeszkód. Choć zwykle wyścigi MTB pokonywane są przez krótszy czas niż szosowe imprezy, do ich ukończenia niezbędna jest wytrzymałość fizyczna, zręczność i przygotowanie techniczne.
Natomiast kolarstwo szosowe charakteryzuje się jazdą na otwartych drogach publicznych lub zamkniętych trasach, często o różnorodnym profilu terenu i obejmuje znacznie dłuższy dystans niż wspomniane cross country. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się to łatwiejszą formą rywalizacji na rowerze, nic bardziej mylnego. Zawodnicy pokonujący kilometry na asfaltowych drogach muszą być odpowiednio przygotowani fizycznie, a zatem ciężko pracować nad swoją wytrzymałością, wydolnością tlenową oraz umiejętnościami technicznymi. Jazda na rowerze szosowym pozwala na penetrację odległych miejsc, a poprowadzone na wzniesienia trasy ofiarowują piękne i rozległe widoki.
Początkujący amatorzy kolarstwa często wybierają jako pierwsze do uprawiania kolarstwo górskie. Wynika to z obaw przed jazdą po drogach szybkiego ruchu oraz brakiem umiejętności jazdy w dużych grupach, jak choćby peleton. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by łączyć obie te dyscypliny. Nabranie wprawy w poruszaniu się po nierównym kamienistym terenie będzie doskonałą lekcją technicznej strony jazdy na rowerze, które w przyszłości da większą pewność poruszania się po otwartych asfaltowych szosach.
Uprawianie kolarstwa – początki bywają trudne
Kolarstwo amatorskie bywa wprawdzie ekscytującym doświadczeniem, ale jeśli miłośnik dwóch kółek nie zadba o odpowiednie przygotowanie obejmujące zarówno dobór odpowiedniego roweru jak i samego ubioru może już na początku zrazić się do sportowej jazdy jednośladem. Niedopasowany sprzęt nierzadko skutkuje kontuzjami kolana czy pleców, skurczami mięśni a nawet ich uszkodzeniem. Dlatego pierwszym krokiem po zakupie roweru powinien być bike fitting. Bike fitting to proces dostosowywania roweru do indywidualnych cech fizycznych i biomechanicznych kolarza. Celem jest zoptymalizowanie pozycji jazdy na rowerze, aby zwiększyć komfort, efektywność pedałowania oraz zmniejszyć ryzyko kontuzji.
Drugim aspektem zapewniającym komfort poruszania się na dwóch kółkach jest profesjonalna odzież kolarska. Dobrana należycie uchroni kolarza przed otarciami, odleżynami, zabezpieczy przez przegrzaniem i niską temperaturą. Dotyczy to zwłaszcza kolarzy szosowych, którzy niejednokrotnie pokonują dziesiątki kilometrów przy zmiennej aurze, bez dopasowanej do ich potrzeb odzieży nie byłoby to możliwe.
Po trzecie – nie rezygnuj, nawet gdy cierpisz. Kolarstwo jest bardzo wymagającym sportem, które zobowiązuje uprawiającego go zawodnika do samodyscypliny. Droga do uzyskania upragnionej formy nie jest usłana różami, lecz okupowana bólem i potem. Dlatego tak wielu początkujących poddaje się i porzuca rower dla innej dyscypliny sportu. Lekarstwem na nabranie większej motywacji w dążeniu do osiągnięcia celu jest wybór trenera kolarstwa dla amatorów.
Rola trenera kolarstwa dla amatorów
Współpraca z trenerem kolarstwa to indywidualna decyzja i zależy od preferencji, celów oraz dostępnego budżetu osoby pragnącej się wyspecjalizować w tej dziedzinie sportowej. Dlatego jego wybór musi być przemyślaną decyzją. Po pierwsze, warto znaleźć trenera, który może zaprezentować swoje wyniki i doświadczenie w pracy z amatorskimi kolarzami. Ponieważ zawodowe kolarstwo jest odmienne od amatorskiego, ważne jest również to, by zrozumiał specyfikę sytuacji swojego podopiecznego. Po drugie, dobry trener kolarstwa powinien pracować nad określeniem krótko- i długoterminowych celów. To może obejmować poprawę kondycji, zwiększenie wytrzymałości, uczestnictwo w wyścigach czy osiągnięcie konkretnego dystansu. Dodatkowo powinien stworzyć spersonalizowany plan treningowy, uwzględniający umiejętności, czas dostępny do treningu, a także ewentualne ograniczenia fizyczne zawodnika. Po trzecie i zarazem najważniejsze jest, by podczas uprawiania kolarstwa amatorskiego dostosowywać plan treningowy w miarę zmieniających potrzeb. Do tego niezbędne są regularne analizy i oceny przeprowadzonych aktywności sportowych. Czy warto inwestować we współpracę z trenerem kolarstwa dla amatorów? Tak, ale trzeba mieć na uwadze, że czyniony progres w największej mierze zależy od samego zawodnika. Nawet najwybitniejszy trener kolarstwa nie sprawi, że jego podopieczny będzie czynił postępy bez zaangażowania i ciężkiej pracy.