Na czym polega morfologia?

Poznaj swój stan zdrowia, przez badanie krwi- na czym polega morfologia?

Morfologia jest podstawowym badaniem, które zawsze należy zrobić, jeśli chcemy sprawdzić nasz stan zdrowia. Jest to najlepszy i najdokładniejszy sposób na wczesne rozpoznanie wszelkich nieprawidłowości w organizmie. Na badanie skieruje Cię lekarz pierwszego kontaktu, ale możesz badanie wykonać także w prywatnej placówce. Chcesz dowiedzieć się jak przygotować się do morfologii oraz jak przebiega badanie? Poniżej odpowiemy na najczęściej zadawane pytania.

Morfologia podobnie jak badanie moczu jest jednym z podstawowych badań, które należy wykonać, jeśli mamy zamiar sprawdzić swój stan zdrowia. Badanie profilaktycznie powinno się wykonywać co najmniej raz w roku w celu monitorowania stanu naszego organizmu. Samo badanie można wykonać „na NFZ” albo prywatnie, bez koniecznego skierowania. Podstawowa morfologia na własną rękę to niewielki koszt i oscyluje w granicach 20 PLN.

Badanie zazwyczaj wykonuje się w pozycji siedzącej, jeżeli zaś pacjent posiada skłonności do omdleń albo czuje dyskomfort związany z pobieraniem krwi, może leżeć podczas badania. Należy także wspomnieć o tendencji do krwawień, jeśli takie występują. Pobrania krwi dokonuje pielęgniarka, która za sprawą wkłucia się w żyłę łokciową i pobrania niezbędnych 5 ml krwi do testów laboratoryjnych. Następnie trzeba przyłożyć gazik w miejsce wkłucia i trzymać go przez kolejne kilka minut, tak by zahamować krew i zminimalizować prawdopodobieństwo powstania siniaka.

Przed badaniem

Podstawowe badanie krwi polega na pobraniu niewielkiej ilości krwi z żyły łokciowej i przeprowadzane jest tak samo zarówno w przypadku dorosłych oraz dzieci. Przed badaniem nie należy się specjalnie przygotowywać, choć warto przestrzegać kilku zasad, aby nie zaburzyć w żaden sposób wyników. Na 2-3 dni poprzedzające badanie nie powinno się wykonywać intensywnego wysiłku fizycznego, w przeciwnym razie wyniki mogą być nieco zakłamane poprzez podwyższony stopień leukocytów we krwi. Dodatkowo niewskazane jest picie alkoholu na 3 lub więcej dni przed morfologią. Alkohol ma wpływ na wskaźnik MCV, czyli średniej objętości erytrocytów i może je zwiększyć, co jest niewskazane, ponieważ będzie trzeba powtórzyć badanie.

W dniu badania należy być na czczo, oznacza to, że nie powinno się jeść oraz spożywać żadnych płynów co najmniej 12 godzin wcześniej. Morfologia zazwyczaj wykonywana jest z samego rana, warto więc iść na badanie jak najwcześniej, a ostatni posiłek zjeść dzień wcześniej około godziny 18. Jeśli chodzi o leki, które przyjmujemy na stałe, warto zapytać wcześniej lekarza, czy nie będą one kolidować z wynikami badań. Istotną kwestią odnośnie do morfologii u kobiet jest okres menstruacji, w którym nie warto wykonywać badania i lepiej przełożyć je na inny termin.

Jeżeli szukasz odpowiedniego miejsca na badanie krwi w Łodzi, w którym szybko i sprawnie umówisz się na badanie, sprawdź okoliczne placówki prywatne oraz refundowane przez NFZ. Nie zwlekaj dłużej, zbadaj się już dziś!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj