Po co robić psychotesty, dla kogo są i kiedy je wykonać?

Psychotesty to szeroka kategoria testów psychologicznych stosowanych w różnorodnych celach, przede wszystkim diagnostycznych lub naukowych. Najczęściej za ich pomocą diagnozuje się poziom określonych zdolności u badanego, takich jak poziom inteligencji czy sprawności psychomotorycznej. Są one powszechnie dostępne w gabinetach i pracowniach psychologicznych, a specjaliści wykonują psychotesty w Gdyni czy Krakowie, ale i mniejszych miejscowościach.

Psychotesty – czego mogą dotyczyć? 

Biorąc pod uwagę, jak szeroką kategorię stanowią testy psychologiczne, zrozumiałym jest fakt, że mogą one dotyczyć różnorodnych aspektów psychiki ludzkiej. Może to być na przykład poziom inteligencji, poziom odczuwanego stresu, skłonność do zaburzeń depresyjnych, styl radzenia sobie w sytuacjach trudnych. Przedmiot badania zależy przede wszystkim od jego celu oraz grupy docelowej. Mogą to być kierowcy, operatorzy maszyn, dorośli zmagający się z zaburzeniami emocjonalnymi, ale także dzieci wykazujące trudności w nauce. 

Najszerszą grupę osób poddawanych psychotestom stanowią kierowcy. Psychotesty Gdynia, Kraków, Łódź – ilość pracowni wykonujących badania psychotechniczne stale się zwiększa. Oprócz kierowców często badane są także dzieci w celu zdiagnozowania u nich specyficznych trudności w uczeniu się, takich jak dysleksja czy dysortografia. 

Badania psychotechniczne – kto jest im poddawany? 

Mówiąc o psychotestach najczęściej ma się na myśli badania psychotechniczne, którym są poddawani kierowcy, operatorzy różnego rodzaju maszyn, ale i kandydaci na określone stanowiska pracy celem sprawdzenia, czy są oni odpowiednimi potencjalnymi pracownikami. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na badania psychotechniczne na rynku pojawia się coraz więcej oferujących je pracowni. Psychotesty w Gdyni, Warszawie czy Poznaniu są już czymś oczywistym. Coraz powszechniejsze są one jednak także w mniejszych ośrodkach i miejscowościach, dzięki czemu niemal każdy zainteresowany ma już możliwość wykonania psychotestów w dogodnym dla siebie miejscu. 

Czy każdy psychotest jest godny zaufania?

Mianem psychotestów często określa się nie tylko badania psychotechniczne, ale i quizy zamieszczane w czasopismach czy na stronach internetowych, które czytelnicy wykonują w celach rozrywkowych. Czy wyniki dostarczane przez tego typu psychotesty są wiarygodne? Niezupełnie. Jak już bowiem wspomniano, jest to forma rozrywki, a nie diagnozy psychologicznej. Choć mogą one nieco pogłębić naszą wiedzę na swój temat lub skłonić do zastanowienia się nad samym sobą, nie powinno się ich traktować jako rzetelnego badania diagnostycznego.

Warto jednak poświęcić im nieco więcej uwagi wtedy, gdy otrzymane wyniki wydadzą się niepokojące. Przykładowo, na stronach internetowych dostępne są psychotesty mające na celu określenie ryzyka wystąpienia u wykonującego depresji bądź fobii społecznej. Choć nie mogą być one traktowane jako rzetelne narzędzie diagnostyczne, warto jednak skonsultować się ze specjalistą, jeśli otrzymany wynik zdaje się być szczególnie niepokojący. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj