Top 5 najwyżej wycenianych klubów piłkarskich na świecie

Piłka nożna jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych sportów na świecie. Na mecze najlepszych drużyn przychodzą dziesiątki tysięcy kibiców z całego świata. Ponadto, najważniejsze imprezy piłkarskie (mistrzostwa danego kontynentu lub świata) przyciągają miliardy odbiorców przed telewizorami.

Obecnie kluby nie pełnią już tylko i wyłącznie funkcji czysto sportowo-rywalizacyjnej, ale z swym działaniem przypominają firmy, a niekiedy nawet duże korporacje. Poza osobami odpowiedzialnymi za wyniki sportowe, zatrudniani są pracownicy związani z bieżącą działalnością organizacji: Marketingowcy, Dyrektorzy, Greenkeeper czy Analitycy sprzedaży. Dlatego, określenie wartości rynkowej takiego podmiotu, wycena znaku towarowego lub marki jaką jest klub wygląda bardzo podobnie jak w przypadku wyceny przedsiębiorstwa i jego aktywów. Nie brak jednak pewnych różnic, które wynikają ze specyfiki branży. W środowisku piłkarskim najbardziej powszechnym portalem informującym o aktualnych wycenach zespołów oraz piłkarzy jest Transfermarkt. Bazując na danych z tego portalu przygotowaliśmy listę 5 najwyżej wycenianych klubów piłkarskich na świecie.

Manchester City

Z całą pewnością wartość graczy piłkarskich ma kluczową rolę przy wycenie klubu. Dlatego na pierwszym miejscu znalazł się zespół z Manchester’u, który dysponuje dużym budżetem transferowym oraz grają tam jedni z najdroższych zawodników w historii. Według Transfermarkt, wartość The Citizens wynosi 929,90 mln Euro (stan na 22 czerwca). Niewątpliwie główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, iż właścicielem jest zamożny Szejk. Grają tam rozpoznawalni kopacze posiadający ogromne kontrakty sponsorskie z światowymi potentatami. W odróżnieniu od innych drużyn, których właściciele dysponują sporym nakładem finansowym, osiągają liczne sukcesy sportowe.

FC Liverpool

Na drugim miejscu uplasowała się utytułowana Angielska drużyna z wieloletnią historią, czyli Liverpool FC. Zdobywca ligi mistrzów z 2019 roku został wyceniony na kwotę 911,20 mln Euro. Przemyślane transfery, polityka marketingowa realizująca zakładane cele przez zarząd oraz wzrost sprzedaży biletów po ponownym otwarciu stadionów na kibiców przyczyniły się do wzrostu wartości i ulokowania się na wysokiej pozycji w rankingu. Fani zespołu piłkarskiego usytuowanego na zachodnim wybrzeżu północnej Anglii mogą czuć dumę, że przyrost wartości rynkowej jest w głównej mierze wypadkową osiągnięć w krajowych i europejskich rozgrywkach. Czerwoni w ostatnim czasie wygrali: Ligę Mistrzów (sezon 18/19), Klubowe Mistrzostwa Świata (sezon 19/20) oraz Premier League (sezon 19/20).

FC Paris Saint-Germain

Na trzecim miejscu jest obecnie najbardziej kontrowersyjny zespół piłkarski wśród mediów i fanów – Paris Saint-Germain. Paryżanie posiadają pokaźny budżet transferowy, który co roku jest w pełni wykorzystywany. Przykładowo w ubiegłorocznym letnim okienku transferowym zakontraktowani Lionel’a Messiego, Ramosa czy Donnarumę. Według najpopularniejszego serwisu o piłkarskim świecie, PSG zostało wycenione na kwotę 817,85 mln Euro. W ostatnim czasie zaliczyli oni spadek w rankingu, prawdopodobnie przez niesatysfakcjonujące wyniki sportowe. Zarówno celem jak i największym marzeniem prezesa klubu było wygranie Ligi Mistrzów, lecz piłkarzom nie udało się podołać zadaniu zaliczając przy tym niejednokrotne wpadki (w 2021 nie wygrali nawet Ligue 1).

Chelsea FC

Chelsea FC ulokował się na 4 miejscu w klasyfikacji przygotowywanym przez Transfermarkt. Jego wartość szacuje się na kwotę 817,80 mln Euro. Z całą pewnością sytuacja ta się zmieni w ostatnim czasie. Z powodu sankcji nałożonych na rosyjskiego oligarchę przez kraje sprzeciwiające się wojnie w Ukrainie, klub w ostatnim czasie przechodził niezliczone turbulencje. Między innymi musiał zostać sprzedany w krótkim czasie, a zawodnicy otrzymali możliwość odejścia jako wolny transfer lub po znacząco obniżonej cenie sprzedaży. W ten sposób odszedł jeden z czołowych postaci – Rudiger, który przeszedł do Realu Madryt za darmo, nie zasilając przy tym środków finansowych na transfery jednostki z Londynu.

Bayern Monachium

Na 5 miejscu został ulokowany zespół z Bawarii, w którym występuję najbardziej uznany polski piłkarz – Robert Lewandowski. Wartość drużyny wyceniania jest na 769,50 mln Euro. Aktualnie niemiecki gigant nie ma sobie równych w lidze krajowej. Nieprzerwanie od kilku lat wygrywa rywalizację w Niemczech z ogromną przewagą punktową. Z tego względu są w stanie ściągać najlepszych zawodników z Bundesligi oraz innych renomowanych lig. Kadra złożona z wyśmienitych sportowców wpływa pozytywnie na wartość cenową tego klubu. Dodatkowo, Bayern Monachium posiada wiernych miłośników, którzy zapełniają stadion nawet na mecze z mniej renomowanymi przeciwnikami i chętnie kupują akcesoria klubowe, w tym koszulki największych gwiazd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj