Badania profilaktyczne – kiedy i dlaczego warto je zrobić?

Wiele poważnych chorób daje objawy dopiero wtedy, gdy są już trudne do pokonania. Jedyną szansą na ich wykrycie na wczesnym etapie rozwoju są regularnie wykonywane badania profilaktyczne. Sprawdź, co warto o tym wiedzieć.

Badania profilaktyczne – najważniejsze informacje

  • Badania profilaktyczne a choroby cywilizacyjne
  • Zalecane badania z krwi – przegląd
  • Częstotliwość wykonywania badań profilaktycznych

Badania profilaktyczne – wsparcie w walce z chorobami cywilizacyjnymi

Moja babcia nie robiła regularnych badań przez całe życie, a dożyła dziewięćdziesiątki w świetnym zdrowiu! Co to za nowoczesne wymysły!

Osobom wypowiadającym się na temat profilaktycznych badań w powyższy sposób możemy odpowiedzieć tylko w jeden sposób: świat się zmienia. Superszybki rozwój technologiczny, masowa migracja ludzi z wsi do miast czy zmiana profilu przeciętnego pracownika sprawiły, że wszystko wygląda dziś zupełnie inaczej niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Środowisko jest bardziej zanieczyszczone. Ludzie prowadzą bardziej siedzący tryb życia. Łatwiejszy dostęp do używek sprawia, że ludzie spożywają ich więcej – podobnie jak wysokoprzetworzonej żywności, o której nasze babcie w ogóle nie słyszały.

Te wszystkie czynniki składają się na ogromny wysyp związków chorobowych, które bywają zbiorczo nazywane chorobami cywilizacyjnymi. Jakie schorzenia zaliczają się do tej grupy? Są to m.in. cukrzyca, nadciśnienie, nowotwory, choroby układu oddechowego i immunologicznego czy zaburzenia na tle hormonalnym. 

Wyeliminowanie wszystkich czynników zwiększających ryzyko zachorowania na którąś z powyższych chorób byłoby trudne, gdyż negatywne skutki rozwiniętej cywilizacji sięgają dziś nawet tych najbardziej niedostępnych obszarów naszej planety. Najlepszą ochroną przed tym są zatem badania profilaktyczne, które pozwalają szybko wykryć problem i natychmiast podjąć działania ukierunkowane na jego neutralizację.

Laboratorium medyczne we Wrocławiu – jakie badania krwi warto wykonywać?

To właśnie badania krwi są najlepszym miernikiem zdrowia. Przeprowadzane regularnie (raz na rok lub co dwa lata) są w stanie wykryć, chociażby takie choroby, jak nowotwory, anemię czy zaburzenia pracy układu autoimmunologicznego. Najbardziej podstawowe badania krwi, które warto wykonywać, to:

  • morfologia krwi – służy do oceny ogólnej kondycji organizmu i jest w stanie wykryć infekcje,
  • lipidogram – odkrywa problemy z cholesterolem i chroni m.in. przed miażdżycą,
  • glikemia – dostarcza informacji o poziomie cukru w organizmie,
  • badanie poziomu TSH – wskazuje na ewentualne problemy z tarczycą,
  • OB i CRP – ich obecność świadczy o stanie zapalnym w organizmie,
  • próby wątrobowe – są związane z aktywnością enzymów wątrobowych i mogą sygnalizować zaburzoną pracę tego narządu,
  • koagulogram – wykorzystuje się go do sprawdzenia, czy proces krzepnięcia krwi przebiega prawidłowo.

Pakiety badań dopasowane do wieku posiada laboratorium medyczne we Wrocławiu DCG https://www.dcg.wroclaw.pl/diagnostyka-laboratoryjna-wroclaw.

Jak często wykonywać badania profilaktyczne?

Zalecana częstotliwość wykonywania badań profilaktycznych zależy od wielu czynników, m.in. od płci, wieku, stanu zdrowia i trybu życia. Poniżej prezentujemy uśrednione przedziały, które mogą stanowić punkt wyjścia dla wszystkich bez wyjątku.

  • 20 lat: morfologia krwi z OB, pomiar ciśnienia krwi, poziom cukru, ogólne badanie moczu, kontrola wagi – co 2 lata
    pomiar elektrolitów oraz podstawowych pierwiastków – co 3 lata
    lipidogram, USG jamy brzusznej, RTG klatki piersiowej – co 5 lat
  • 30 lat: morfologia krwi z OB, pomiar ciśnienia krwi, poziom cukru, ogólne badanie moczu, kontrola wagi – raz na rok
    lipidogram, dermatoskopia – raz na 2 lata
    pomiar elektrolitów oraz podstawowych pierwiastków – co 3 lata
    badanie okulistyczne – co 5 lat.
  • 40 lat – morfologia krwi z OB, pomiar ciśnienia krwi, poziom cukru, ogólne badanie moczu, pomiar elektrolitów oraz podstawowych pierwiastków, kontrola wagi + krewa utajona w kale – co roku
    kontrola wzroku, badanie dna oka oraz ciśnienia śródgałkowego – raz na 2 lata
    EKG – co 3 lata
    gastroskopia, RTG płuc – co 5 lat.
  • 50 lat: morfologia krwi z OB, pomiar ciśnienia krwi, poziom cukru, ogólne badanie moczu, pomiar elektrolitów oraz podstawowych pierwiastków, kontrola wagi, krewa utajona w kale + lipidogram, USG jamy brzusznej, EKG, przegląd okulistyczny – co roku
    gastroskopia, kolonoskopia, RTG płuc – co 5 lat

Pamiętaj, że dobre samopoczucie nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. Wykonanie  badań profilaktycznych raz na rok czy dwa lata nie zajmie dużo czasu i nie będzie dużo kosztować, a może Cię uchronić przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj