Ćwiczenia na nogi w domu – Trening nóg w domu bez sprzętu

Dbanie o sylwetkę oraz własny wygląd to w ostatnich czasach bardzo popularny trend. Dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom możliwe jest wyrzeźbienie własnego ciała, jak również nadanie mu wymarzonej figury. W jaki sposób zadbać o zdrowie i swoją fizyczność nie wychodząc z własnego mieszkania? Ćwiczenia na nogi w domu – jak wygląda trening bez użycia sprzętu? Co daje tego rodzaju aktywność? 

Ćwiczenia na nogi – korzyści dla ciała

Wykonywanie odpowiednio dopasowanych ćwiczeń z uruchomieniem dolnych kończyn przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim tego rodzaju ruch aktywizuje mięśnie ud, łydek, pośladków co skutkuje wzmocnieniem obudowy kośćca, jak również wsparciem postawy ciała. Regularny trening pozwala również wyrzeźbić sylwetkę oraz ujędrnić skórę. Codzienne ćwiczenia zapobiegają powstawianiu cellulitu oraz tworzeniu się obwisłych fałd. 

Ćwiczenia na nogi w domu – trening nóg bez sprzętu

Aktywność ruchowa wielu ludziom kojarzy się z koniecznością wykupienia karnetu na siłownię lub zakupu profesjonalnego i drogiego sprzętu. W rzeczywistości aktywność ruchowa może być wykonywana niemalże w każdym miejscu, a odpowiednio dobrany trening nie wymaga użycia żadnych urządzeń. Jak zatem wzmocnić swoje nogi bez specjalistycznych maszyn? 

Aby rozbudować tkankę mięśniową, wzmocnić stawy oraz wyszczuplić ciało warto wykorzystać ćwiczenia z własnym obciążeniem. Wykonując tego rodzaju aktywność należy do niej odpowiednio się przygotować, jak również stosować metodą naprzemiennej pracy mięśniowej. Ważnym elementem treningu jest wykonanie rozgrzewki, która zapobiega pojawianiu się kontuzji i mikro urazów. Ruch powinien obejmować wszystkie partie kończyn dolnych, a ćwiczenia na uda, pośladki czy łydki należy stosować naprzemiennie. 

Przykłady ćwiczeń na nogi bez wykorzystania sprzętu

Istnieje wiele ciekawych, prostych, bezpiecznych a przede wszystkim skutecznych ćwiczeń. Dzięki nim możliwe jest spełnienie założonych oczekiwań i potrzeb. Wśród najbardziej popularnych znajdują się: 

 1. ćwiczenia na pośladki:
 • wznosy bioder w pozycji leżąc na plecach, nogi ugięte w kolanach pod kątem 90 stopni, 
 • wyrzut nóg z pozycji klęczącej podpartej – raz jedna, raz druga, 
 • przysiady z wstrzymaniem pozycji w dole, 
 • unoszenie i wymachy nogami leżąc na plecach, itp. 

2. ćwiczenia nóg bez sprzętu wzmacniające uda:

 • wykroki, 
 • przysiady w wyskokiem – w miejscu, 
 • wymachy nóg w tył w pozycji stojącej – z oparciem się o ścianę lub krzesło, itp.

3. ćwiczenia kształtujące łydki:

 • wznos na place w pozycji stojącej, 
 • wstępowanie na stopień, łózko, 
 • ćwiczenia oporowe przy ścianie – próba wciśnięcia nóg w ścianę w pozycji siedzącej
 • wiele innych. 

1 KOMENTARZ

 1. stosowałam ten zestaw cwiczen na nogi i posladki po ciąży i muszę przyznać, że po 3 miesiacach samozaparcia i regularności zaczynam widzieć efekty :))

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj