Na wsparcie trenera personalnego decyduje się współcześnie coraz więcej osób. Nic w tym dziwnego, bowiem dobrze dobrany trening, przeprowadzany pod czujnym okiem profesjonalisty, pozwala na znacznie szybsze osiągnięcie wymarzonych rezultatów, a wsparcie i motywacja wydają się nieodzowne w momencie kryzysu. Zastanawiasz się na taką współpracą? Poznaj 5 powodów, które z pewnością rozwieją wszelkie Twoje wątpliwości!
Czym jest trening personalny?
Pod nazwą trening personalny kryją się zajęcia, które odbywają się pod okiem wykwalifikowanego trenera. Jego zadaniem jest szybkie wychwytywanie ewentualnych błędów i ich korygowanie tak, by zwiększyć efektywność wysiłku. Więcej o tego rodzaju treningach dowiesz się ze strony https://michalzajac.pl/, którą prowadzi Michał Zając – ceniony trener personalny w Krakowie. To właśnie tutaj przeczytasz również o przebiegu takiej współpracy. Analizując jej poszczególne etapy, warto zwrócić uwagę na wspólne ustalanie celów treningowych oraz realizację indywidualnego planu, mającego na celu ich osiągnięcie. To właśnie w takich działaniach tkwi bowiem istota treningu personalnego – w pełni dostosowanego do potrzeb, możliwości i ambicji ćwiczącego.
Dlaczego trening personalny jest bezpieczniejszy?
Bezpieczeństwo treningu personalnego to jedna z największych zalet, o której warto wspomnieć już na samym początku. Wszystkie ćwiczenia odbywają się tutaj bowiem pod czujnym okiem trenera, który koryguje sylwetkę ćwiczącego i dba o odpowiednią technikę w trakcie kolejnych sekwencji. Wszystko to w znaczący sposób minimalizuje ryzyko groźnych dla zdrowia kontuzji i urazów, które mogą ograniczyć aktywność na długi czas.
Co więcej, to właśnie trener personalny zadba o to, by intensywność ćwiczeń była dopasowana do potrzeb, a przede wszystkim możliwości ćwiczącego, okiełzna jego ambicję, jeśli zajdzie taka konieczność, ale również zmotywuje do większego wysiłku, by w pełni wykorzystać tkwiący w nim potencjał.
Szybkie rezultaty ćwiczeń – jak efektywnie dążyć do zamierzonego celu?
Szybkie efekty ćwiczeń to kolejny atut współpracy z trenerem personalnym. To właśnie on posiada bowiem szeroką wiedzę nie tylko na temat technik i rodzajów aktywności, ale również anatomii człowieka, co z kolei pozwala na stworzenie skutecznego planu treningowego.
Dzięki temu zamierzone rezultaty ćwiczeń osiąga się w znacznie krótszym czasie, niż w przypadku samodzielnego układania planu metodą prób i błędów. Co więcej, trener personalny z pewnością uwzględni również indywidualne preferencje ćwiczącego, dzięki czemu wysiłek stanie się przyjemnością, a jego efekty będzie można zobaczyć w stosunkowo krótkim czasie.
Dlaczego warto zindywidualizować ćwiczenia?
Współcześnie Internet przepełniony jest niemalże do granic możliwości różnymi planami treningowymi. Może się więc wydawać, że wsparcie trenera personalnego jest zbędnym wydatkiem. Nic bardziej mylnego! Wiek, płeć, a nawet kondycja fizyczna to często istotne ograniczenia, a podejmowanie wyzwań, przekraczających możliwości ćwiczącego, może odbić się negatywnie na jego stanie zdrowia i prowadzić do niebezpiecznych urazów. Trener personalny:
- dostosowuje plan ćwiczeń do możliwości ćwiczącego,
- uwzględnia efekty, które ten chce osiągnąć,
- przeprowadzi wywiad, którego celem będzie poznanie stanu zdrowia klienta, jego problemów zdrowotnych i ewentualnych ograniczeń,
- zindywidualizuje plan ćwiczeń, biorąc pod uwagę wszystkie ważne aspekty.
Co ważne, współpraca z trenerem personalnym nie opiera się na narzucaniu rozwiązań, ale na wspólnym wytyczaniu ścieżki w drodze do zamierzonego celu. Takie indywidualne podejście to niezwykle istotny atut, który warto wziąć pod uwagę, podejmując decyzję o ćwiczeniu z trenerem.
Jak obecność trenera wpływa na motywację do działania?
Spadek motywacji to jeden z najczęstszych powodów rezygnacji z regularnych ćwiczeń. Wiedzą o tym doskonale trenerzy personalni, którzy zadbają o realizację kolejnych etapów planu i zapewnią realne wsparcie w momencie kryzysu. Taka współpraca powoduje, że przestrzeganie reżimu treningowego staje się znacznie łatwiejsze, podobnie jak przyswajanie dobrych nawyków, rzutujących na zdrowe funkcjonowanie na co dzień. Dzięki trenerowi personalnemu ćwiczący wie, że jego praca nie pójdzie na marne, a sukcesywnie pojawiające się efekty zwiększają jego motywację do dalszego wysiłku.
Dla początkujących czy dla zaawansowanych?
Ostatnim, choć niemniej ważnym atutem współpracy z trenerem personalnym, jest kompleksowość udzielanego wsparcia. Mogą z niego bowiem korzystać zarówno osoby dopiero rozpoczynające swoje treningi na siłowni, jak i zdecydowanie bardziej zaawansowani bywalcy. W pierwszym przypadku trener personalny zadba o bezpieczeństwo ćwiczeń i podpowie, które z nich warto wykonywać, by osiągnąć zamierzone rezultaty. W drugim natomiast:
- przerwie monotonię, proponując dodatkowe rozwiązania,
- wprowadzi świeżość do aktywności fizycznej,
- zaproponuje nowe ćwiczenia, gdy dotychczasowe przestaną przynosić oczekiwane rezultaty.
Jak widać, wsparcie trenera personalnego jest nieocenione, niezależnie od wieku, doświadczenia i zamierzonych celów, a ćwiczenia, wykonywane pod okiem profesjonalisty, zyskują nie tylko na atrakcyjności, ale też na bezpieczeństwie i efektywności.