Jazda na rowerze ma wiele korzyści dla zdrowia. Poprawa metabolizmu, krążenia krwi, profilaktyka otyłości czy cukrzycy, to niektóre z zalet jazdy na dwóch kółkach. Dobrze dobrany rower to nie tylko inwestycja we własne zdrowie, ale także w ekologię.
Jakie są rodzaje rowerów?
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów rowerów, które różnią się między sobą. Rower górski, czyli inaczej MTB, przeznaczony jest do jazdy w terenie. Charakteryzuje się solidną ramą i grubymi oponami. Rowery górskie to doskonały wybór dla entuzjastów leśnych wypraw rowerowych i osób lubiących przygody i jazdę w nierównym terenie.
Rowery miejskie są zaprojektowane tak, by poruszać się głównie po mieście. Posiadają wygodne i duże siodełka, prostą kierownicę i dodatkowo wyposażone są w bagażnik czy koszyk. To idealne rozwiązanie dla osób, które poszukują praktycznego transportu miejskiego.
Rower szosowy posiada lekką ramę i wąskie opony. Jest idealny do poruszania się po płaskich powierzchniach, najlepiej asfaltowych. Wybierany przez entuzjastów długich tras rowerowych i miłośników szybkiej jazdy na gładkich terenach.
Połączeniem roweru szosowego i górskiego, jest trekking. Posiada on wygodną geometrię ramy, która umożliwia jazdę zarówno po płaskich powierzchniach, jak i leśnych ścieżkach. To rozwiązanie dla osób, szukających uniwersalnego środka transportu, który na tygodniu pozwoli dojeżdżać wygodnie do pracy, a w weekend świetnie sprawdzi się w terenie. Uniwersalnym wyborem jest także rower gravelowy, przeznaczony do jazdy po mieście, ale również po szutrowych drogach czy gruntowych ścieżkach.
Na co zwrócić uwagę wybierając rower?
Wybór odpowiedniego roweru należy zacząć od określenia swoich celów. Jeśli ma służyć jako praktyczna forma transportu, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie rower miejski. Jeśli lubimy weekendy spędzać na odkrywaniu leśnych traktów, lepiej zainwestować w rower górski. Natomiast jeśli zależy nam na połączeniu cech obu rowerów, modele gravelowe czy trekkingowe będą odpowiednim wyborem.
Bez względu na to, na jaki rodzaj się zdecydujemy, rower musi być dobrany do naszego wzrostu i sylwetki. Odpowiedni rodzaj ramy pozwoli na komfortową i bezpieczną jazdę i zachowanie odpowiedniej pozycji w jej trakcie. Rama powinna być lekka, najlepiej aluminiowa lub z włókna węglowego. Kierownica musi stanowić odpowiednie podparcie dla rąk w czasie jazdy i utrzymywać prawidłową sylwetkę.
Równie ważny, co wielkość ramy, jest rozmiar kół, który dopasowany powinien być do wzrostu użytkownika. Rower z mniejszymi kołami jest bardziej zwrotny, ale większe koła ułatwiają pokonywanie przeszkód na drodze.
Dla bezpieczeństwa bardzo ważny jest rodzaj hamulców. Najlepiej wybierać rowery z hamulcami tarczowymi lub bębnowymi. Komfort jazdy zapewni odpowiednia ilość biegów. Im więcej, tym rower jest bardziej wszechstronny, a jazda na nim bardziej komfortowa. Równie ważna jest amortyzacja. Planując wycieczki po nierównym terenie, lepiej wybrać rower z amortyzatorem przednim lub pełnym.
Warto zwracać uwagę także na dodatki. Wygodne siodełko wpływa na komfort jazdy, zwłaszcza podczas długich wypraw. Błotniki chronią przed błotem i wodą, a bagażnik umożliwia przewożenie, np. torby z laptopem. Nie można zapominać o oświetleniu, zwłaszcza w nocy lub przy złej widoczności. Jest ono niezbędne dla bezpieczeństwa rowerzysty, zwiększając jego widoczność dla innych użytkowników drogi.
Jazda na rowerze ma wiele zalet, a wybór odpowiedniego modelu przyczynia się do komfortowej i bezpiecznej jazdy, która daje wiele satysfakcji, nawet początkującym entuzjastom dwóch kółek.