Brak motywacji do treningu – jak znaleźć ją na nowo?

Motywacja do treningu - zmęczona kobieta po bieganiu w parku

Motywacja do treningu to jeden z kluczowych czynników warunkujących powodzenie aktywności fizycznej i osiąganie określonych celów. Co jednak zrobić, gdy z treningu na trening zapał do ćwiczeń jest coraz mniejszy? Jak znaleźć motywację do treningu, jeśli bardziej niż sportowe buty i siłownia kuszą Cię kanapa, ulubiony film i pizza? Na szczęście są na to sprawdzone sposoby!

Z tekstu dowiesz się:

  • jak stawiać sobie cele, by motywowały do aktywności,
  • jak motywować do ćwiczeń – sprawdź, czy pomoże opieka specjalistów,
  • jak ważna w treningu jest umiejętność nagradzania się za sukcesy.

Chcesz poprawić swoją kondycję, zrzucić kilka zbędnych kilogramów albo wymodelować sylwetkę, ale trudno Ci znaleźć motywację do treningu? Oto 3 sposoby, które zwiększą Twoją motywację i sprawią, że już nigdy nie odłożysz ćwiczeń na później!

Brak motywacji do treningu? Postaw sobie ambitne cele!

Choć z jednej strony mówi się, że łatwiej jest osiągać małe cele, to jednak w przypadku aktywności fizycznej lepszy jest jeden, większy, ale za to naprawdę ważny. Niech będzie to przede wszystkim poprawa Twojego zdrowia – nie od dziś wiadomo, że regularny ruch ma zbawienny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Jeśli przystąpisz do ćwiczeń z myślą, że chcesz tylko schudnąć, to Twoja motywacja najpewniej spadnie, i to dość szybko, bo dojdziesz do wniosku, że idealna sylwetka nie jest przecież w życiu najważniejsza. Inwestycja w zdrowie to już natomiast poważny, ambitny cel – i dlatego może Ci być łatwiej zmotywować się do aktywności.

Jak mieć motywację do treningu? Zbadaj się!

Z jednej strony chcesz trenować, z drugiej – uważasz, że z Twoją formą nie jest jeszcze tak źle, z trzeciej – nie do końca wiesz, na jaką aktywność się zdecydować. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zwrócenie się do specjalistów z prośbą o pomoc. Najpierw warto udać się do lekarza rodzinnego, który przeprowadzi wywiad, zleci podstawowe badania laboratoryjne, zmierzy ciśnienie i poziom cukru we krwi, a także skontroluje wagę. W doborze odpowiedniej dyscypliny sportu – dopasowanej do wieku, kondycji i ogólnego stanu zdrowia – pomoże natomiast lekarz medycyny sportowej lub trener personalny.

Opieka specjalistów jest bardzo ważna dla każdej osoby uprawiającej sport, nie tylko dla amatorów, ale też dla zawodowców. Dzięki temu można na bieżąco kontrolować swój stan zdrowia i dopasowywać intensywność treningów do aktualnej formy. Lekarz, fizjoterapeuta albo trener sportowy również potrafi bardzo skutecznie motywować do dalszych treningów, wskazując np. te obszary, nad którymi trzeba szczególnie popracować – mówi Andrzej Bargiel, polski narciarz wysokogórski, który dba o swoje zdrowie, współpracując z zespołem ortopedów i rehabilitantów enel-sport.

Andrzej Bargiel to trzykrotny mistrz Polski w narciarstwie wysokogórskim. Dzięki swojej determinacji i ogromnej motywacji:

  • w 2010 roku ustanowił rekord świata w biegu na Elbrus, najwyższy szczyt Kaukazu (5642 m n.p.m.),
  • w 2013 roku zdobył samotnie centralny wierzchołek Sziszapangmy, czyli ośmiotysięcznik w Himalajach Wysokich (8013 m n.p.m.) i jako pierwszy Polak zjechał z niego bez odpinania nart,
  • w 2014 roku zdobył Mansalu, szczyt w Nepalu (8156 m n.p.m.) w zaledwie 14 godzin i 15 minut zjechał z niego na nartach,
  • w 2015 roku zdobył Broad Peak, dwunastą najwyższą górę na świecie (8051 m n.p.m.) i jako pierwszy człowiek w historii zjechał z jej szczytu na nartach aż do bazy,
  • w 2018 roku stanął na wierzchołku K2 (8611 m n.p.m.) i jako pierwszy na świecie zjechał z niego na nartach.

Jak mieć motywację do treningu? Notuj i nagradzaj się za wyniki!

Efekty treningów nie są widoczne od razu, więc po kilku tygodniach ćwiczeń możesz mieć wrażenie, że cały Twój wysiłek idzie na marne. To niestety najprostsza droga do utraty motywacji do treningu. Dlatego każdy trening i każde osiągnięcie warto zapisywać w notesie. Początkowo jesteś w stanie przebiec ledwie kilkaset metrów bez zatrzymywania się? Zanotuj każdy postęp w tym aspekcie, podobnie jak to, że wydłużasz czas treningu na siłowni albo z początkowych 20 brzuszków bez problemu dochodzisz teraz do 120. Notatki bardzo szybko pokażą Ci, jak wiele udało Ci się osiągnąć.

Nie zapomnij o tym, żeby nagradzać się za sukcesy. Bez problemu przebiegasz już dystans 10 kilometrów? Kup sobie nowe buty do biegania. Udało Ci się zmniejszyć obwód w pasie o kilka centymetrów? Idź bez wyrzutów sumienia na dobry obiad, w końcu spalisz go podczas kolejnego treningu! Ćwiczenia mają być przede wszystkim przyjemnością.

Motywacja do treningu na siłowni, do biegania, pływania czy treningów fitness nie jest dana raz na zawsze. To oczywiste, że każdemu mogą się przytrafić spadek motywacji do treningu, gorsze samopoczucie, chwila lenistwa. Trzeba wówczas wziąć się w garść, zacisnąć zęby i… ruszyć przed siebie. Regularność to klucz do długoterminowego sukcesu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj