Ile waży sztanga/gryf?

Wyciskanie na sztandze jest jednym z najefektywniejszych ćwiczeń, kiedy chcemy wzmocnić mięśnie nóg, grzbietu czy także bicepsów. Poza samymi obciążnikami, do ogólnego ciężaru, który dźwigamy należy doliczyć także wagę gryfu. Jego ciężar na większości siłowni to 20 kg. Jest to tzw. gryf olimpijski. Do wagi sztangi należy także doliczyć zaciski, które odpowiednio mocują krążki do gryfu. Jedna para waży około 5 kg. Dlatego jeżeli wyciskamy na klatkę piersiową sztangę obciążoną krążkami o łącznej wadze 25 kg to w rzeczywistości podnosimy dwukrotnie większy ciężar, bo około 50 kg.

Ile ważą inne gryfy? Jakie są jeszcze dostępne ciężary gryfów? Jak waga gryfu oddziaływuje na nasze ciało?

Występują także lżejsze gryfy o wadze 5, 7, 9 czy 11 kilogramów i dedykowane są przede wszystkim dla osób jeszcze niezaznajomionych z tego typu urządzeniami do ćwiczeń. Należy pamiętać także, aby dobrać sobie odpowiedni ciężar gryfu dostosowany do swoich możliwości, formy i umiejętności. Dobranie zbyt ciężkiej sztangi może powodować kontuzje i urazy, które będzie bardzo ciężko wyleczyć, natomiast zbyt lekki gryf może spowolnić bądź zatrzymać nasz rozwój. Oczywiście zbyt lekka sztanga nie niesie za sobą takich konsekwencji jak przeciążenie, natomiast każdy lubi widzieć efekty swojej pracy na treningach. Właśnie dlatego należy dostosować to wszystko w taki sposób, aby stworzyć sobie idealne warunki do rozwoju swojego ciała, ale także umysłu, ponieważ aktywność fizyczna służy człowiekowi w każdym aspekcie. Jest to bardzo ważny element ludzkiego życia i należy wykorzystywać to, że jest możliwość swobodnego dobrania sobie urządzeń do ćwiczeń według własnego uznania.

Jak wybrać odpowiedni gryf do ćwiczeń domowych? Jaka waga gryfu będzie odpowiednia?

Wybór gryfu do ćwiczeń w domu zależy od różnych czynników. Jednak przede wszystkim doświadczenie odgrywa tutaj kluczową rolę, czyli to jak jesteśmy zaznajomieni ze sprzętem do ćwiczeń. Jeżeli jednak rozpoczynamy swoją przygodę z ćwiczeniami, to prosty i lekki gryf można kupić już za 33 złote i waży on około 0,6 kg. Jest pokryty stalą hartowaną i może być obciążony krążkami o łącznej wadze nawet do 50 kg. Taki gryf ze względu na swoją wagę może być bardzo łatwo transportowany i przenoszony w różne miejsca, więc można korzystać z niego w dowolnym miejscu. Jest to bardzo korzystne dla osób, które na przykład często wyjeżdżają w delegacje w pracy, a nie chcą opuścić swoich dni treningowych. Taka lekka sztanga umożliwia im łatwy transport i korzystanie z niej w dowolnym miejscu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj