Trening siłowy a zdrowie prostaty – jakie znaczenie ma aktywność fizyczna w profilaktyce?

trening silowy a zdrowie prostaty

Spośród wielu sposobów na profilaktykę chorób prostaty, coraz częściej zwraca się uwagę na rolę aktywności fizycznej. W społeczeństwie obecnie dominuje siedzący tryb życia, a nie od dziś wiadomo, że ruch ma korzystny wpływ na wiele aspektów zdrowia. Dlaczego aktywność fizyczna jest ważna w prewencji schorzeń prostaty u mężczyzn?

Trening siłowy a trening aerobowy

Każdą podejmowaną aktywność fizyczną można zaliczyć do jednej z dwóch grup: do treningu cardio (aerobowego) lub do treningu siłowego. Przyjrzyjmy się podstawowym cechom tych aktywności.

Trening aerobowy ma za zadanie zwiększać ogólną wydolność organizmu. Wpływa korzystnie na organizm głównie przez oddziaływanie na układ krążenia i poprawę pracy serca. Zaliczamy tu m.in. szybkie marsze, pływanie, jazdę na rowerze.

Trening siłowy ma na celu rozwój masy i siły mięśniowej. Może być wykonywany z ciężarem własnego ciała (np. pompki, podciąganie się, pilates) lub z dodatkowym obciążeniem (np. hantle, sztanga).

Trening siłowy w profilaktyce chorób prostaty

Wpływ wzmacniania siły mięśni na zapobieganie schorzeń gruczołu krokowego jest wciąż badany. Pod uwagę można wziąć przede wszystkim dwa aspekty.

Trening siłowy ma na celu zbudowanie i utrzymanie masy mięśniowej. Choć wielu kojarzy z tym stwierdzeniem przede wszystkim atrakcyjny wygląd, to nie można zapominać o tych mięśniach, które są ukryte głęboko. Mowa tu przede wszystkich o głębokich mięśniach jamy brzusznej i mięśni dna miednicy. Ich odpowiednia wytrzymałość jest kluczowa dla zachowania prawidłowej postawy ciała, wspierania pracy prostaty, oddawania moczu i funkcji seksualnych. Trening siłowy może pomóc w zapobieganiu pojawienia się objawów związanych z przerostem gruczoły krokowego i zmniejszać nasilenie tych, które już się pojawiły.

Ćwiczenia siłowe są również ważne dla zachowania odpowiedniej masy ciała. Każde wykonywane ćwiczenie zużywa zasoby energetyczne organizmu, więc pomaga w pozbyciu się nadmiaru tkanki tłuszczowej i zbędnych kilogramów. Ponadto kalorie spożywane przed i po treningu siłowym są zużywane nie do budowania tkanki tłuszczowej, a mięśni. Otyłość jest czynnikiem ryzyka raka prostaty i przerostu gruczołu krokowego, więc warto jej zapobiegać. [1], [2]

Reaguj na pierwsze objawy chorób prostaty

Problemy z oddawaniem moczu u mężczyzn są zwykle oznaką, że doszło do zmian w budowie i/lub wielkości prostaty. Jeśli się u Ciebie pojawią, powinieneś rozpocząć zintensyfikowane działania, które mogą pomóc zatrzymać ten proces. Zgłoś się na konsultację do urologa, z którym ustalisz, jak będzie przebiegało u Ciebie leczenie przerostu prostaty lub raka prostaty. Łagodny przerost gruczołu krokowego na początkowym etapie jest zwykle leczony preparatami dostępnymi bez recepty (np. zawierającymi wyciąg z owoców palmy sabal). Urolog zdecyduje o konieczności włączenia leków na receptę. W przypadku raka prostaty ustalany jest indywidualny plan leczenia opierający się na farmakoterapii lub postępowaniu chirurgicznym.

Lekarze coraz częściej apelują do swoich pacjentów o to, żeby dbali o swoje ciało jeszcze przed tym, zanim pojawią się u nich jakiekolwiek objawy chorobowe. Zastosowanie się do tego zalecenia nie tylko korzystnie wpłynie na Twoje zdrowie, ale także pozwoli Ci zaoszczędzić wiele czasu oraz pieniędzy. Nawet jeśli już doskwierają Ci problemy z oddawaniem moczu, wprowadź do codzienności działania prozdrowotne, które mogą pomóc w zapobieganiu dalszemu postępowi choroby.

Bibliografia

[1]       L. H. P. HOUBEN i in., „Resistance Exercise Training Increases Muscle Mass and Strength in Prostate Cancer Patients on Androgen Deprivation Therapy”, Med Sci Sports Exerc, t. 55, nr 4, s. 614–624, kwi. 2023, doi: 10.1249/MSS.0000000000003095.

[2]       H. W. Lee, S. A. Kim, J. W. Nam, M. K. Kim, B. Y. Choi, i H. S. Moon, „The Study About Physical Activity for Subjects With Prevention of Benign Prostate Hyperplasia”, Int Neurourol J, t. 18, nr 3, s. 155–162, wrz. 2014, doi: 10.5213/inj.2014.18.3.155.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj