Bieganie jest jedną z najpopularniejszych form rekreacji. Biegać można wszędzie – po chodniku, po parku albo po lesie, wystarczą do tego wygodne buty i trochę systematyczności. Oczywiście bieganie, tak jak każdy inny sport, jest związany z ryzykiem wypadków, kontuzji i urazów – na szczęście w pewnym stopniu można im zapobiegać.
Trudno wymienić wszystkie korzyści, jakie niesie ze sobą bieganie. Jest to doskonały sposób na zachowanie szczupłej sylwetki – regularne treningi biegowe pozwalają spalić zbędne kalorie i utrzymywać prawidłową masę ciała. Liczne badania naukowe i obserwacje dowiodły, że bieganie zmniejsza ryzyko chorób serca i układu krążenia, m.in. poprzez obniżanie ciśnienia tętniczego oraz regulowanie poziomu cholesterolu we krwi. Ważny jest wpływ biegania na funkcjonowanie układu ruchu – wzmacnia ono mięśnie, uelastycznia stawy, obniża ryzyko osteoporozy. Nie można zapominać o dobroczynnym działaniu biegania na sferę psychiki człowieka – jest to dobry sposób na odstresowanie się, odprężenie oraz „oczyszczenie głowy” ze złych emocji.
Oczywiście bieganie – tak jak każda inna dyscyplina sportu – związana jest z ryzykiem różnego rodzaju urazów i kontuzji (pamiętaj o ćwiczeniach|). Mogą być one efektem zarówno zbyt intensywnych treningów, braku odpowiedniej regeneracji powysiłkowej, jak i nieprawidłowej techniki biegu czy rozpoczęcia treningów bez uprzedniego przygotowania. U biegaczy zdarzają się więc m.in. skręcenia stawu skokowego, stany przeciążeniowe mięśni, urazy łąkotek oraz więzadeł krzyżowych.
Tym i innym kontuzjom na szczęście można w pewnym stopniu zapobiegać. Pamiętać należy o:
- dostosowywaniu intensywności treningu do aktualnej formy, możliwości, stanu zdrowia,
- prawidłowej rozgrzewce przed biegiem oraz odpowiedniej regeneracji powysiłkowej,
- doborze odpowiedniego obuwia, które będzie amortyzowało kończyny podczas biegania, a jednocześnie zabezpieczy staw skokowy.
Czy bieganie bez ryzyka jest możliwe?
Pół-żartem pół-serio można stwierdzić, że bieganie bez ryzyka jest możliwe, ale tylko w kontekście… stawiania kuponów na bieganie u legalnych bukmacherów. Niektórzy mogą w to wątpić, bo przecież stawianie zakładów jest rodzajem gry hazardowej i wiąże się z ryzykiem – kupon może okazać się nietrafiony i gracz traci swoje pieniądze. Otóż co do zasady tak to działa, ale… nie zawsze. Niektórzy legalni bukmacherzy mają bowiem w swoich ofertach tzw. kupony internetowe bez ryzyka przegranej na zakładzie. To rodzaj bonusu, w ramach której niejako „ubezpieczają” zakłady postawione przez graczy i jeśli typy są nieprawidłowe, zwracają postawioną kwotę.
A ile konkretnie może wynosić tego typu zakład bez ryzyka? Zależy to oczywiście od bukmachera, regulaminu promocji, skorzystania z kodu bonusowego itp. – z reguły jest to przedział od 50 do nawet 1000 zł. W taki pozbawiony ryzyka sposób można obstawiać również zakłady na bieganie – u większości legalnych bukmacherów można typować np. wyniki największych światowych maratonów czy poszczególnych konkurencji biegowych rozgrywanych w ramach lekkoatletycznych mityngów, mistrzostw Europy albo świata.